Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall inom Hallstahammars kommun förvärva, äga, bebygga, förvalta, förädla och försälja fastigheter och tomträtter med bostadslägenheter samt även med lokaler i de fall lokalerna utgör en mindre del av dessa fastigheter, används för kommunal verksamhet eller är kommersiella lokaler som har ett tydligt samband med den övriga verksamheten.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 223 044 | 211 046 | 199 396 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 39 103 | 32 140 | 28 798 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 19 203 | 14 649 | 13 559 |
| Årets resultat (tkr) | 11 820 | 10 757 | 10 184 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 066 198 | 1 013 361 | 918 603 |
| Antal anställda | 36 | 35 | 33 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 223 044 | 211 046 | 199 396 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 39 103 | 32 140 | 28 798 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 19 203 | 14 649 | 13 559 |
| Årets resultat (tkr) | 11 820 | 10 757 | 10 184 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 014 995 | 962 124 | 867 278 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 51 203 | 51 237 | 51 325 |
| Tillgångar (tkr) | 1 066 198 | 1 013 361 | 918 603 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 151 283 | 140 593 | 131 086 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 47 901 | 40 518 | 36 626 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 334 000 | 140 000 | 240 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 533 014 | 692 250 | 510 891 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 066 198 | 1 013 361 | 918 603 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 626 | 1 519 | 1 382 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 17 695 | 16 802 | 17 011 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 851 | 8 589 | 9 142 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 206 | 1 131 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 36 | 35 | 33 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 196 | 6 030 | 6 042 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 783 | 769 | 834 |
| Vinstmarginal | 17.5% | 15.2% | 14.4% |
| Soliditet | 14.2% | 13.9% | 14.3% |
| Kassalikviditet | 9.6% | 7.4% | 10.1% |
AB Hallstahem ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Hallstahammars Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall inom Hallstahammars kommun förvärva, äga, bebygga, förvalta, förädla och försälja fastigheter och tomträtter med bostadslägenheter samt även med lokaler i de fall lokalerna utgör en mindre del av dessa fastigheter, används för kommunal verksamhet eller är kommersiella lokaler som har ett tydligt samband med den övriga verksamheten.