Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom Ljusdals kommun bebygga, förvalta, förvärva och avyttra fastigheter eller tomträtter med bostäder, affärslägenheter och kollektiva anordningar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 154 385 | 148 009 | 140 211 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 26 236 | 23 474 | 24 082 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 874 | 4 019 | 9 778 |
| Årets resultat (tkr) | 16 131 | 5 344 | 10 034 |
| Summa tillgångar (tkr) | 656 554 | 648 949 | 641 846 |
| Antal anställda | 36 | 35 | 36 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 154 385 | 148 009 | 140 211 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 26 236 | 23 474 | 24 082 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 874 | 4 019 | 9 778 |
| Årets resultat (tkr) | 16 131 | 5 344 | 10 034 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 640 917 | 642 428 | 630 270 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 15 637 | 6 521 | 11 576 |
| Tillgångar (tkr) | 656 554 | 648 949 | 641 846 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 206 053 | 190 143 | 185 043 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 915 | 2 265 | 2 912 |
| Avsättningar (tkr) | 11 221 | 10 241 | 9 419 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 395 948 | 403 198 | 401 924 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 41 417 | 43 102 | 42 548 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 656 554 | 648 949 | 641 846 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 364 | 1 337 | 1 296 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 16 586 | 15 655 | 14 914 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 078 | 7 325 | 6 935 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 235 | 221 | 244 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 36 | 35 | 36 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 288 | 4 229 | 3 895 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 723 | 695 | 643 |
| Vinstmarginal | 17.0% | 15.9% | 17.2% |
| Soliditet | 31.6% | 29.6% | 29.2% |
| Kassalikviditet | 37.7% | 15.1% | 27.1% |
AB Ljusdalshem ingår i en koncern med 10 bolag. Koncernmoderbolag är Ljusdals Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom Ljusdals kommun bebygga, förvalta, förvärva och avyttra fastigheter eller tomträtter med bostäder, affärslägenheter och kollektiva anordningar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.