Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall som larmnätsoperatör bedriva larmkommunikationsverksamhet. Inriktningen är att tillhandahålla kommunikationstjänster på abonnemangsbasis samt handel med därtill förenlig utrustning, ävensom idka därtill förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 422 166 | 458 398 | 454 806 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 80 150 | 81 336 | 92 767 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 69 175 | 80 736 | 90 285 |
| Årets resultat (tkr) | -4 012 | 598 | -3 270 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 113 293 | 874 928 | 868 849 |
| Antal anställda | 88 | 98 | 96 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 422 166 | 458 398 | 454 806 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 80 150 | 81 336 | 92 767 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 69 175 | 80 736 | 90 285 |
| Årets resultat (tkr) | -4 012 | 598 | -3 270 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 771 757 | 636 622 | 603 765 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 341 536 | 238 306 | 265 085 |
| Tillgångar (tkr) | 1 113 293 | 874 928 | 868 849 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 200 856 | 204 869 | 204 270 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 15 623 | 8 572 | 8 350 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 555 085 | 330 327 | 306 145 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 341 729 | 331 160 | 350 084 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 113 293 | 874 928 | 868 849 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 4 655 | 2 260 | 2 994 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 61 849 | 73 109 | 63 562 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 33 985 | 39 533 | 31 029 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 88 | 98 | 96 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 797 | 4 678 | 4 738 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 142 | 1 172 | 1 017 |
| Vinstmarginal | 19.0% | 17.7% | 20.4% |
| Soliditet | 18.0% | 23.4% | 23.5% |
| Kassalikviditet | 99.8% | 71.8% | 75.2% |
Addsecure AB ingår i en koncern med 31 bolag. Moderbolag är AddSecure Acquisitions Holdings Sweden AB och koncernmoderbolag är Skynet Pooling Sarl. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall som larmnätsoperatör bedriva larmkommunikationsverksamhet. Inriktningen är att tillhandahålla kommunikationstjänster på abonnemangsbasis samt handel med därtill förenlig utrustning, ävensom idka därtill förenlig verksamhet.