Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom solenergibranschen och försäljning av solenergianläggningar, bolaget ska även projektera och installera solcellsystem, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 398 181 | 922 749 | 1 456 719 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 176 689 | -13 062 | 67 634 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 176 382 | -23 669 | 57 938 |
| Årets resultat (tkr) | 101 124 | -9 753 | 33 667 |
| Summa tillgångar (tkr) | 522 923 | 226 444 | 409 360 |
| Antal anställda | 37 | 62 | 58 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 398 181 | 922 749 | 1 456 719 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 176 689 | -13 062 | 67 634 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 176 382 | -23 669 | 57 938 |
| Årets resultat (tkr) | 101 124 | -9 753 | 33 667 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 648 | 1 857 | 3 772 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 522 275 | 224 587 | 405 588 |
| Tillgångar (tkr) | 522 923 | 226 444 | 409 360 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 196 733 | 95 609 | 105 363 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 69 650 | 26 770 | 46 090 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 50 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 256 489 | 104 064 | 257 908 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 522 923 | 226 444 | 409 360 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 960 | 863 | 1 200 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 20 632 | 22 182 | 22 465 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 500 | ||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 072 | 9 549 | 10 291 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 37 | 62 | 58 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 37 789 | 14 883 | 25 116 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 829 | 526 | 594 |
| Vinstmarginal | 12.6% | -1.4% | 4.6% |
| Soliditet | 47.2% | 50.7% | 33.8% |
| Kassalikviditet | 112.2% | 133.1% | 53.3% |
Aprilice AB ingår i en koncern med 10 bolag. Moderbolag är Elektroskandia Sverige AB och koncernmoderbolag är Sonepar SA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom solenergibranschen och försäljning av solenergianläggningar, bolaget ska även projektera och installera solcellsystem, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.