Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstadsrörelse och därmed sammanhängande verksamhet, samt inköp och försäljning av råmaterial till tändsticksindustrin.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 78 765 | 88 463 | 117 570 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -547 | 3 802 | 12 783 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 666 | 5 037 | 11 409 |
| Årets resultat (tkr) | 1 321 | 3 418 | 1 588 |
| Summa tillgångar (tkr) | 83 084 | 76 623 | 80 998 |
| Antal anställda | 26 | 27 | 28 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 78 765 | 88 463 | 117 570 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -547 | 3 802 | 12 783 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 666 | 5 037 | 11 409 |
| Årets resultat (tkr) | 1 321 | 3 418 | 1 588 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 41 871 | 41 619 | 41 695 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 41 213 | 35 004 | 39 303 |
| Tillgångar (tkr) | 83 084 | 76 623 | 80 998 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 41 991 | 40 670 | 46 252 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 065 | 2 630 | 2 140 |
| Avsättningar (tkr) | 41 | 320 | 75 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 5 095 | 14 458 | 8 039 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 32 892 | 18 545 | 24 492 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 83 084 | 76 623 | 80 998 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 865 | 1 887 | 2 313 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 12 130 | 12 308 | 13 161 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 6 224 | 6 609 | 7 092 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 26 | 27 | 28 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 029 | 3 276 | 4 199 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 778 | 771 | 806 |
| Vinstmarginal | -0.7% | 4.3% | 10.9% |
| Soliditet | 53.2% | 55.5% | 59.0% |
| Kassalikviditet | 51.1% | 87.9% | 72.5% |
Arenco AB ingår i en koncern med 45 bolag. Moderbolag är Inducore AB och koncernmoderbolag är Amymone Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstadsrörelse och därmed sammanhängande verksamhet, samt inköp och försäljning av råmaterial till tändsticksindustrin.