Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva: -Uthyrning av nya och eller använda motorfordon (inkluderande, men inte begränsat till, personbilar och lätta lastbilar) och andra maskiner och inventarier som inte är klassificerade som motorfordon. -Tjänster avseende styrning av fordonsparker -Köp och försäljning av nya och eller använda motorfordon (inkluderande, men inte begränsat till, personbilar och lätt lastbil) och andra maskiner och inventarier som inte är klassificerad som motorfordon, import och eller export av motorfordonen. -Förmedling av försäkringar avseende uthyrda fordon. -Rådgivning inom fordonssektorn och till stor del inom mobilitetssektorn. -Konsulttjänster avseende mobilitet -Hantering av bränsle och hantering av bränslekort vare sig i egenskap av mäklare eller inte. -Direkta eller indirekta investeringar i enheter som verksamma i de verksamheter som anges ovan, genom bildande av nya bolag, kapitalinvesteringar i befintliga bolag, teckning eller förvärv av ägardelen, aktier eller andra värdepapper, fusioner och förvärv, kompanjonskap eller på annat vis och -Generellt, alla tjänster och kommersiella, industriella, finansiella och andra verksamheter som helt eller delvis, direkt eller indirekt rör någon av verksamheterna som anges ovan (såsom, men inte begränsad till, fastighetsverksamhet, uthyrning, förvärv och konstruktion) eller någon tillfällig, underordnad, liknande eller relaterad verksamhet, och all aktivitet som kan främja eller utveckla bolagets verksamhet eller transaktioner.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 627 547 | 1 442 671 | 1 183 099 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 306 471 | 270 440 | 191 387 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 129 643 | 125 498 | 111 506 |
| Årets resultat (tkr) | 130 536 | 98 956 | 88 042 |
| Summa tillgångar (tkr) | 5 701 810 | 4 896 348 | 3 832 063 |
| Antal anställda | 74 | 64 | 60 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 627 547 | 1 442 671 | 1 183 099 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 306 471 | 270 440 | 191 387 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 129 643 | 125 498 | 111 506 |
| Årets resultat (tkr) | 130 536 | 98 956 | 88 042 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 5 037 028 | 4 323 884 | 3 188 714 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 664 781 | 572 464 | 643 349 |
| Tillgångar (tkr) | 5 701 810 | 4 896 348 | 3 832 063 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 186 536 | 158 445 | 147 489 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 571 601 | 3 243 257 | 2 413 051 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 943 672 | 1 494 646 | 1 271 523 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 5 701 810 | 4 896 348 | 3 832 063 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 228 | 3 668 | 3 534 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 54 795 | 45 339 | 41 214 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 24 562 | 22 804 | 20 591 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 130 536 | 102 445 | 88 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 74 | 64 | 60 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 21 994 | 22 542 | 19 718 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 116 | 1 122 | 1 089 |
| Vinstmarginal | 18.8% | 18.8% | 16.2% |
| Soliditet | 3.3% | 3.2% | 3.9% |
| Kassalikviditet | 34.2% | 38.3% | 50.6% |
Arval AB ingår i en koncern med 14 bolag. Moderbolag är Arval Service Lease SA och koncernmoderbolag är BNP Paribas. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska bedriva: -Uthyrning av nya och eller använda motorfordon (inkluderande, men inte begränsat till, personbilar och lätta lastbilar) och andra maskiner och inventarier som inte är klassificerade som motorfordon. -Tjänster avseende styrning av fordonsparker -Köp och försäljning av nya och eller använda motorfordon (inkluderande, men inte begränsat till, personbilar och lätt lastbil) och andra maskiner och inventarier som inte är klassificerad som motorfordon, import och eller export av motorfordonen. -Förmedling av försäkringar avseende uthyrda fordon. -Rådgivning inom fordonssektorn och till stor del inom mobilitetssektorn. -Konsulttjänster avseende mobilitet -Hantering av bränsle och hantering av bränslekort vare sig i egenskap av mäklare eller inte. -Direkta eller indirekta investeringar i enheter som verksamma i de verksamheter som anges ovan, genom bildande av nya bolag, kapitalinvesteringar i befintliga bolag, teckning eller förvärv av ägardelen, aktier eller andra värdepapper, fusioner och förvärv, kompanjonskap eller på annat vis och -Generellt, alla tjänster och kommersiella, industriella, finansiella och andra verksamheter som helt eller delvis, direkt eller indirekt rör någon av verksamheterna som anges ovan (såsom, men inte begränsad till, fastighetsverksamhet, uthyrning, förvärv och konstruktion) eller någon tillfällig, underordnad, liknande eller relaterad verksamhet, och all aktivitet som kan främja eller utveckla bolagets verksamhet eller transaktioner.