Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att idka tillverkning och försäljning av elektrisk material ävensom att idka annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 787 704 | 771 866 | 976 100 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 050 | -151 368 | 45 626 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 152 621 | -90 312 | 78 109 |
| Årets resultat (tkr) | 163 445 | 5 660 | 69 500 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 264 593 | 2 220 161 | 2 294 830 |
| Antal anställda | 370 | 349 | 402 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 787 704 | 771 866 | 976 100 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 050 | -151 368 | 45 626 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 152 621 | -90 312 | 78 109 |
| Årets resultat (tkr) | 163 445 | 5 660 | 69 500 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 922 627 | 1 889 504 | 1 901 291 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 341 966 | 330 657 | 393 539 |
| Tillgångar (tkr) | 2 264 593 | 2 220 161 | 2 294 830 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 757 953 | 624 508 | 688 848 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 8 017 | 29 420 | 104 089 |
| Avsättningar (tkr) | 206 532 | 206 604 | 238 895 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 108 501 | 1 135 895 | 1 062 294 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 183 590 | 223 734 | 200 704 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 264 593 | 2 220 161 | 2 294 830 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 329 | 2 251 | 2 155 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 170 415 | 148 090 | 171 510 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 88 143 | 91 888 | 92 571 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 60 000 | 30 000 | 70 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 370 | 349 | 402 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 129 | 2 212 | 2 428 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 705 | 694 | 662 |
| Vinstmarginal | 0.4% | -19.6% | 4.7% |
| Soliditet | 33.7% | 29.1% | 33.3% |
| Kassalikviditet | 81.8% | 65.4% | 84.5% |
Backer AB ingår i en koncern med 217 bolag. Koncernmoderbolag är Nibe Industrier AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att idka tillverkning och försäljning av elektrisk material ävensom att idka annan därmed förenlig verksamhet.