Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva handel och uthyrning av områdesskydd, främst stängsel och grindar samt säkerhetsprodukter och skyltar för byggarbetsplatser.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 172 080 | 162 564 | 126 545 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 20 011 | 16 529 | 10 855 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 075 | 13 748 | 10 211 |
| Årets resultat (tkr) | 13 355 | 10 966 | 7 254 |
| Summa tillgångar (tkr) | 98 922 | 83 661 | 74 444 |
| Antal anställda | 32 | 35 | 27 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 172 080 | 162 564 | 126 545 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 20 011 | 16 529 | 10 855 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 075 | 13 748 | 10 211 |
| Årets resultat (tkr) | 13 355 | 10 966 | 7 254 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 22 261 | 24 863 | 8 500 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 76 661 | 58 798 | 65 945 |
| Tillgångar (tkr) | 98 922 | 83 661 | 74 444 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 30 102 | 22 348 | 17 382 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 790 | 3 566 | 3 506 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 34 231 | 33 600 | 37 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 30 799 | 24 147 | 16 557 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 98 922 | 83 661 | 74 444 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 030 | 1 252 | 1 917 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 16 244 | 13 844 | 11 588 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 6 988 | 5 720 | 5 379 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 600 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 32 | 35 | 27 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 378 | 4 645 | 4 687 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 758 | 595 | 699 |
| Vinstmarginal | 11.6% | 10.2% | 8.6% |
| Soliditet | 33.2% | 29.8% | 26.7% |
| Kassalikviditet | 152.3% | 126.2% | 129.9% |
Bgfix AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Kungsteknik AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva handel och uthyrning av områdesskydd, främst stängsel och grindar samt säkerhetsprodukter och skyltar för byggarbetsplatser.