Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva lantbruk, anlägga och driva golfbanor med tillhörande anläggningar samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 49 907 | 41 206 | 38 282 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 274 | 3 271 | 6 258 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 109 | 2 141 | 5 386 |
| Årets resultat (tkr) | 950 | 955 | 2 801 |
| Summa tillgångar (tkr) | 61 164 | 57 370 | 53 397 |
| Antal anställda | 35 | 31 | 29 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 49 907 | 41 206 | 38 282 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 274 | 3 271 | 6 258 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 109 | 2 141 | 5 386 |
| Årets resultat (tkr) | 950 | 955 | 2 801 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 46 597 | 41 183 | 40 338 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 14 566 | 16 187 | 13 059 |
| Tillgångar (tkr) | 61 164 | 57 370 | 53 397 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 20 591 | 19 641 | 18 685 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 847 | 4 014 | 3 131 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 480 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 35 246 | 33 715 | 31 580 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 61 164 | 57 370 | 53 397 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 35 | 31 | 29 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 426 | 1 329 | 1 320 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 6.6% | 7.9% | 16.4% |
| Soliditet | 39.4% | 39.3% | 39.2% |
| Kassalikviditet | 35.6% | 42.7% | 34.3% |
Elisefarm AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 3 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva lantbruk, anlägga och driva golfbanor med tillhörande anläggningar samt därmed förenlig verksamhet.