Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets skall bedriva finansverksamhet, bestående av fakturaköp och företagsutlåning jämte därmed förenlig verksamhet, dock inte sådan tillståndspliktig verksamhet som avses i lag om bank- och finansieringsrörelse. Bolaget ska även bedriva inkassoverksamhet för egen och för annans räkning.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 102 334 | 103 594 | 101 161 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 28 125 | 32 349 | 37 340 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 927 | 21 697 | 27 587 |
| Årets resultat (tkr) | 10 196 | 21 850 | |
| Summa tillgångar (tkr) | 336 276 | 293 739 | 287 773 |
| Antal anställda | 41 | 39 | 35 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 102 334 | 103 594 | 101 161 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 28 125 | 32 349 | 37 340 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 927 | 21 697 | 27 587 |
| Årets resultat (tkr) | 10 196 | 21 850 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 921 | 845 | 463 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 335 355 | 292 894 | 287 310 |
| Tillgångar (tkr) | 336 276 | 293 739 | 287 773 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 136 355 | 131 295 | 116 975 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 176 474 | 147 785 | 158 298 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 23 447 | 14 659 | 12 501 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 336 276 | 293 739 | 287 773 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 966 | 1 647 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 25 918 | 22 189 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 11 304 | 10 542 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 216 | 5 135 | 3 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 41 | 39 | 35 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 496 | 2 656 | 2 890 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 956 | 881 | |
| Vinstmarginal | 27.5% | 31.2% | 36.9% |
| Soliditet | 40.5% | 44.7% | 40.6% |
| Kassalikviditet | 1430.3% | 1998.0% | 2298.3% |
Factoringgruppen AB ingår i en koncern med 25 bolag. Koncernmoderbolag är Gavia Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolagets skall bedriva finansverksamhet, bestående av fakturaköp och företagsutlåning jämte därmed förenlig verksamhet, dock inte sådan tillståndspliktig verksamhet som avses i lag om bank- och finansieringsrörelse. Bolaget ska även bedriva inkassoverksamhet för egen och för annans räkning.