Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror inom ICA-verksamheten i Sverige och annan därmed förenlig verksamhet. Dessutom järnhandel samt handel med petroleumprodukter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 148 968 | 152 243 | 153 380 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 310 | 1 823 | 2 478 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 126 | 1 564 | 2 351 |
| Årets resultat (tkr) | 884 | 1 236 | 2 135 |
| Summa tillgångar (tkr) | 23 052 | 23 702 | 27 956 |
| Antal anställda | 22 | 27 | 29 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 148 968 | 152 243 | 153 380 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 310 | 1 823 | 2 478 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 126 | 1 564 | 2 351 |
| Årets resultat (tkr) | 884 | 1 236 | 2 135 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 8 975 | 9 636 | 10 133 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 14 077 | 14 066 | 17 823 |
| Tillgångar (tkr) | 23 052 | 23 702 | 27 956 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 375 | 2 491 | 11 855 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 238 | 2 238 | 2 238 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 5 412 | 7 437 | 2 446 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 12 027 | 11 535 | 11 417 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 23 052 | 23 702 | 27 956 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 22 | 27 | 29 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 771 | 5 639 | 5 289 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 0.9% | 1.2% | 1.6% |
| Soliditet | 21.6% | 17.3% | 48.2% |
| Kassalikviditet | 33.3% | 29.6% | 60.6% |
Favvan AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Favoritens Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Bolaget skall bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror inom ICA-verksamheten i Sverige och annan därmed förenlig verksamhet. Dessutom järnhandel samt handel med petroleumprodukter, ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare.