Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda företag bedriva tillverkning och försäljning av livsmedel, utöva därmed sammanhängande koncerngemensamma funktioner samt äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 053 448 | 1 018 869 | 1 029 105 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 73 342 | 82 424 | 41 049 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 90 122 | 90 770 | 34 408 |
| Årets resultat (tkr) | 59 887 | 56 838 | 6 113 |
| Summa tillgångar (tkr) | 748 009 | 679 330 | 626 920 |
| Antal anställda | 227 | 226 | 226 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 053 448 | 1 018 869 | 1 029 105 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 73 342 | 82 424 | 41 049 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 90 122 | 90 770 | 34 408 |
| Årets resultat (tkr) | 59 887 | 56 838 | 6 113 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 405 347 | 417 106 | 419 434 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 342 662 | 262 224 | 207 486 |
| Tillgångar (tkr) | 748 009 | 679 330 | 626 920 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 342 213 | 282 325 | 225 487 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 207 587 | 190 352 | 173 038 |
| Avsättningar (tkr) | 15 068 | 14 888 | 16 071 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 183 141 | 191 764 | 212 322 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 748 009 | 679 330 | 626 920 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 9 638 | 9 466 | 5 165 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 6 483 | 6 440 | 2 243 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 119 676 | 99 491 | 134 877 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 59 827 | 59 815 | 55 274 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 227 | 226 | 226 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 641 | 4 508 | 4 554 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 862 | 775 | 874 |
| Vinstmarginal | 7.0% | 8.1% | 4.0% |
| Soliditet | 65.7% | 61.7% | 55.8% |
| Kassalikviditet | 148.0% | 103.4% | 69.0% |
Foodmark AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är Foodmark Nordic A/S och koncernmoderbolag är Agra AS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda företag bedriva tillverkning och försäljning av livsmedel, utöva därmed sammanhängande koncerngemensamma funktioner samt äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.