Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att tillverka och försälja smideskonstruktioner, tillhandahålla servicetjänster åt verkstads- och pappersindustrin samt utföra monterings- och demonteringsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 71 647 | 57 847 | 59 248 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 759 | 8 937 | 8 146 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 806 | 9 020 | 7 809 |
| Årets resultat (tkr) | 5 836 | 4 299 | 408 |
| Summa tillgångar (tkr) | 33 497 | 33 080 | 30 393 |
| Antal anställda | 28 | 30 | 30 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 71 647 | 57 847 | 59 248 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 759 | 8 937 | 8 146 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 806 | 9 020 | 7 809 |
| Årets resultat (tkr) | 5 836 | 4 299 | 408 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 13 023 | 13 592 | 11 680 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 20 474 | 19 488 | 18 713 |
| Tillgångar (tkr) | 33 497 | 33 080 | 30 393 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 9 238 | 6 402 | 2 103 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 11 761 | 10 633 | 8 060 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 416 | 4 702 | 4 220 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 9 082 | 11 343 | 16 009 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 33 497 | 33 080 | 30 393 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 4 700 | 3 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 28 | 30 | 30 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 559 | 1 928 | 1 975 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 12.2% | 15.4% | 13.8% |
| Soliditet | 52.9% | 42.5% | 26.0% |
| Kassalikviditet | 213.2% | 164.0% | 112.3% |
Frykenmontage AB ingår i en koncern med 21 bolag. Moderbolag är Frykenmontage Holding AB och koncernmoderbolag är Stockmark utveckling AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att tillverka och försälja smideskonstruktioner, tillhandahålla servicetjänster åt verkstads- och pappersindustrin samt utföra monterings- och demonteringsarbeten och därmed förenlig verksamhet.