Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget, som är ett allmännyttigt bostadsföretag, har till föremål för sin verksamhet att inom Gnesta kommun förvärva, avyttra, äga, bebygga och förvalta fastigheter eller tomträtter med bostäder, affärslägenheter och därtill hörande kollektiva anordningar. Ändamålet med bolagets verksamhet är att med iakttagande av kommunala likställighetsprinciperna främja bostadsförsörjningen i kommunen. Bolaget ska bedriva verksamheten enligt affärsmässiga principer.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 112 620 | 104 732 | 99 941 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 14 809 | 14 024 | 13 658 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 902 | 2 844 | 3 892 |
| Årets resultat (tkr) | 3 709 | 1 034 | 2 444 |
| Summa tillgångar (tkr) | 615 585 | 607 052 | 604 973 |
| Antal anställda | 36 | 34 | 31 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 112 620 | 104 732 | 99 941 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 14 809 | 14 024 | 13 658 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 902 | 2 844 | 3 892 |
| Årets resultat (tkr) | 3 709 | 1 034 | 2 444 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 531 943 | 537 620 | 547 220 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 83 642 | 69 432 | 57 753 |
| Tillgångar (tkr) | 615 585 | 607 052 | 604 973 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 103 251 | 99 541 | 98 507 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 701 | 701 | |
| Avsättningar (tkr) | 11 650 | 10 971 | 9 862 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 297 751 | 410 200 | 401 551 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 202 233 | 85 638 | 95 053 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 615 585 | 607 052 | 604 973 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 544 | 1 376 | 1 331 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 17 417 | 14 978 | 13 723 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 5 902 | 6 683 | 5 948 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 36 | 34 | 31 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 128 | 3 080 | 3 224 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 691 | 678 | 677 |
| Vinstmarginal | 13.2% | 13.4% | 13.7% |
| Soliditet | 16.9% | 16.5% | 16.3% |
| Kassalikviditet | 41.2% | 80.7% | 60.4% |
Gnestahem AB ingår i en koncern med 5 bolag. Moderbolag är Gnesta Kommunkoncern AB och koncernmoderbolag är Gnesta Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget, som är ett allmännyttigt bostadsföretag, har till föremål för sin verksamhet att inom Gnesta kommun förvärva, avyttra, äga, bebygga och förvalta fastigheter eller tomträtter med bostäder, affärslägenheter och därtill hörande kollektiva anordningar. Ändamålet med bolagets verksamhet är att med iakttagande av kommunala likställighetsprinciperna främja bostadsförsörjningen i kommunen. Bolaget ska bedriva verksamheten enligt affärsmässiga principer.