Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall äga och bedriva hotell, konferens- och restaurangrörelser samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva management- och konsultverksamhet inom ovan nämnda områden.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 94 267 | 82 243 | 86 743 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 830 | 2 529 | 7 570 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 116 | 3 003 | 9 169 |
| Årets resultat (tkr) | 416 | -997 | 7 169 |
| Summa tillgångar (tkr) | 45 113 | 48 306 | 48 665 |
| Antal anställda | 47 | 48 | 51 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 94 267 | 82 243 | 86 743 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 830 | 2 529 | 7 570 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 116 | 3 003 | 9 169 |
| Årets resultat (tkr) | 416 | -997 | 7 169 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 3 181 | 1 493 | 1 861 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 41 932 | 46 813 | 46 804 |
| Tillgångar (tkr) | 45 113 | 48 306 | 48 665 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 26 466 | 26 050 | 27 048 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 341 | 5 813 | 7 788 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 15 306 | 16 443 | 13 829 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 45 113 | 48 306 | 48 665 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 19 454 | 19 837 | 20 419 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 201 | 7 910 | 7 839 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 47 | 48 | 51 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 006 | 1 713 | 1 701 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 588 | 578 | 554 |
| Vinstmarginal | 8.3% | 3.1% | 8.7% |
| Soliditet | 58.7% | 53.9% | 55.6% |
| Kassalikviditet | 271.5% | 282.6% | 336.0% |
Gravis AB ingår i en koncern med 9 bolag. Moderbolag är Ligula Sweden AB och koncernmoderbolag är Ligula Hospitality Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2023-12.
Bolaget skall äga och bedriva hotell, konferens- och restaurangrörelser samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva management- och konsultverksamhet inom ovan nämnda områden.