Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att förvärva fastigheter ellet tomträtt till fastigheter för att därpå uppföra och förvalta bostadshus med tillhörande affärslägenheter och kollektiva anordningar samt att idka annan i samband därmed stående verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 262 624 | 247 015 | 241 927 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 30 718 | 22 111 | 9 437 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 19 707 | 10 677 | 459 |
| Årets resultat (tkr) | 16 110 | 12 350 | 2 386 |
| Summa tillgångar (tkr) | 845 732 | 833 438 | 830 373 |
| Antal anställda | 43 | 38 | 42 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 262 624 | 247 015 | 241 927 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 30 718 | 22 111 | 9 437 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 19 707 | 10 677 | 459 |
| Årets resultat (tkr) | 16 110 | 12 350 | 2 386 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 835 216 | 829 777 | 813 731 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 10 516 | 3 661 | 16 642 |
| Tillgångar (tkr) | 845 732 | 833 438 | 830 373 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 375 179 | 359 069 | 346 719 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 353 | 3 953 | 8 853 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 410 000 | 410 000 | 410 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 57 200 | 60 416 | 64 801 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 845 732 | 833 438 | 830 373 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 442 | 1 398 | 1 242 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 21 131 | 20 440 | 20 030 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 10 679 | 10 016 | 9 898 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 43 | 38 | 42 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 108 | 6 500 | 5 760 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 773 | 838 | 742 |
| Vinstmarginal | 11.7% | 8.9% | 3.9% |
| Soliditet | 44.6% | 43.4% | 42.5% |
| Kassalikviditet | 18.4% | 6.1% | 25.7% |
Gårdstensbostäder AB ingår i en koncern med 81 bolag. Moderbolag är Förvaltningsaktiebolaget Framtiden och koncernmoderbolag är Göteborgs Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att förvärva fastigheter ellet tomträtt till fastigheter för att därpå uppföra och förvalta bostadshus med tillhörande affärslägenheter och kollektiva anordningar samt att idka annan i samband därmed stående verksamhet.