Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 30 265 | 29 464 | 29 946 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 18 934 | 12 277 | 12 601 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 12 674 | 6 263 | 6 377 |
| Årets resultat (tkr) | 892 | -39 | 4 169 |
| Summa tillgångar (tkr) | 330 508 | 326 471 | 322 777 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 30 265 | 29 464 | 29 946 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 18 934 | 12 277 | 12 601 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 12 674 | 6 263 | 6 377 |
| Årets resultat (tkr) | 892 | -39 | 4 169 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 304 040 | 306 653 | 309 918 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 26 468 | 19 817 | 12 859 |
| Tillgångar (tkr) | 330 508 | 326 471 | 322 777 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 118 864 | 123 972 | 127 011 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 893 | 4 726 | 4 130 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 206 751 | 197 773 | 191 636 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 330 508 | 326 471 | 322 777 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 000 | 6 000 | 3 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 62.6% | 41.7% | 42.1% |
| Soliditet | 37.0% | 39.0% | 40.3% |
| Kassalikviditet | 12.8% | 10.0% | 6.7% |
Hagablue AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är DNB Scandinavian Property Fund AB och koncernmoderbolag är DNB Scandinavian Property Fund DA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.