Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Företaget skall driva en hälsocentral som erbjuder vårdtjänster inom primärvård och därtill hörande verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 11 167 | 6 423 | |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 335 | 1 643 | -2 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 320 | 1 610 | -2 |
| Årets resultat (tkr) | 1 837 | 1 276 | -2 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 681 | 2 684 | 23 |
| Antal anställda | 7 | 4 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 11 167 | 6 423 | |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 335 | 1 643 | -2 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 320 | 1 610 | -2 |
| Årets resultat (tkr) | 1 837 | 1 276 | -2 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 227 | 90 | |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 455 | 2 594 | 23 |
| Tillgångar (tkr) | 3 681 | 2 684 | 23 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 2 036 | 1 299 | 23 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 17 | 217 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 628 | 1 169 | |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 681 | 2 684 | 23 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 000 | 1 100 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 7 | 4 | |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 595 | 1 606 | |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 20.9% | 25.6% | 0.0% |
| Soliditet | 55.3% | 48.4% | 100.0% |
| Kassalikviditet | 211.0% | 220.2% | 0.0% |
Hansakliniken AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är WeWi Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Företaget skall driva en hälsocentral som erbjuder vårdtjänster inom primärvård och därtill hörande verksamhet.