Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva handel av produkter till textilbranschen och materialhanteringsvagnar samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 29 350 | 24 753 | 24 679 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 161 | 5 769 | 4 575 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 174 | 5 793 | 4 611 |
| Årets resultat (tkr) | 1 996 | 3 131 | 3 749 |
| Summa tillgångar (tkr) | 11 171 | 11 220 | 11 450 |
| Antal anställda | 5 | 6 | 6 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 29 350 | 24 753 | 24 679 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 161 | 5 769 | 4 575 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 174 | 5 793 | 4 611 |
| Årets resultat (tkr) | 1 996 | 3 131 | 3 749 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 13 | 27 | 40 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 11 158 | 11 193 | 11 410 |
| Tillgångar (tkr) | 11 171 | 11 220 | 11 450 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 7 049 | 5 052 | 4 921 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 920 | 1 790 | 1 970 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 3 203 | 4 377 | 4 559 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 11 171 | 11 220 | 11 450 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 3 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 5 | 6 | 6 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 870 | 4 126 | 4 113 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 27.8% | 23.3% | 18.5% |
| Soliditet | 69.0% | 56.5% | 55.4% |
| Kassalikviditet | 206.9% | 164.5% | 163.3% |
Heinex AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Nicklas Norling AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska bedriva handel av produkter till textilbranschen och materialhanteringsvagnar samt därmed förenlig verksamhet.