Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Företaget ska bedriva verksamhet inom följande områden: Handel, utveckling och tillverkning av produkter samt konsulttjänster inom life science, där begreppet life science innefattar medicin-teknisk utrustning, farmaceutisk produktutveckling, verksamhet inom sjuk- och hälsovård, medicinteknisk produktutveckling, uppdragsforskning inom life science, utbildning inom life science, samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 15 238 | 25 332 | 50 227 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -43 304 | -41 376 | -45 223 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -43 161 | -40 938 | -44 725 |
| Årets resultat (tkr) | -43 161 | -40 938 | -44 725 |
| Summa tillgångar (tkr) | 132 980 | 143 188 | 113 973 |
| Antal anställda | 27 | 36 | 42 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 15 238 | 25 332 | 50 227 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -43 304 | -41 376 | -45 223 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -43 161 | -40 938 | -44 725 |
| Årets resultat (tkr) | -43 161 | -40 938 | -44 725 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 121 395 | 112 592 | 80 720 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 11 584 | 30 596 | 33 253 |
| Tillgångar (tkr) | 132 980 | 143 188 | 113 973 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 123 549 | 134 635 | 92 731 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 9 432 | 8 552 | 21 241 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 132 980 | 143 188 | 113 973 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 9 847 | 11 112 | 10 198 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 19 372 | 14 390 | 15 366 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 853 | 9 432 | 9 354 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 27 | 36 | 42 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 564 | 704 | 1 196 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 558 | 970 | 831 |
| Vinstmarginal | -284.2% | -163.3% | -90.0% |
| Soliditet | 92.9% | 94.0% | 81.4% |
| Kassalikviditet | 122.8% | 357.8% | 156.6% |
Iconovo AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Företaget ska bedriva verksamhet inom följande områden: Handel, utveckling och tillverkning av produkter samt konsulttjänster inom life science, där begreppet life science innefattar medicin-teknisk utrustning, farmaceutisk produktutveckling, verksamhet inom sjuk- och hälsovård, medicinteknisk produktutveckling, uppdragsforskning inom life science, utbildning inom life science, samt annan därmed förenlig verksamhet.