Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska vara inriktat mot försäljning av konsulttjänster inom management, försäljning och utveckling av programvaror, bedriva handel och förvaltning av värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 613 990 | 580 846 | 543 347 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -22 148 | -81 251 | -209 198 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -78 202 | -189 656 | -220 958 |
| Årets resultat (tkr) | -78 202 | -189 656 | -220 958 |
| Summa tillgångar (tkr) | 694 595 | 775 142 | 920 224 |
| Antal anställda | 91 | 91 | 123 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 613 990 | 580 846 | 543 347 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -22 148 | -81 251 | -209 198 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -78 202 | -189 656 | -220 958 |
| Årets resultat (tkr) | -78 202 | -189 656 | -220 958 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 569 015 | 630 002 | 788 095 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 125 581 | 145 140 | 132 129 |
| Tillgångar (tkr) | 694 595 | 775 142 | 920 224 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 15 552 | 13 754 | 203 409 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 248 112 | 330 128 | 302 702 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 430 931 | 431 259 | 414 112 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 694 595 | 775 142 | 920 224 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 75 832 | 80 558 | 103 908 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 31 450 | 33 490 | 40 082 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 91 | 91 | 123 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 747 | 6 383 | 4 417 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 179 | 1 253 | 1 171 |
| Vinstmarginal | -3.6% | -14.0% | -38.5% |
| Soliditet | 2.2% | 1.8% | 22.1% |
| Kassalikviditet | 29.1% | 33.6% | 31.9% |
Inriver AB ingår i en koncern med 13 bolag. Moderbolag är inRiver BidCo AB och koncernmoderbolag är InRiver Holdco Ltd Partnership. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska vara inriktat mot försäljning av konsulttjänster inom management, försäljning och utveckling av programvaror, bedriva handel och förvaltning av värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.