Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva gossistverksamhet inom byggmaterial och idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 354 663 | 344 854 | 376 167 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 811 | 12 263 | 31 688 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 59 583 | 10 078 | 45 394 |
| Årets resultat (tkr) | 56 848 | 9 250 | 36 909 |
| Summa tillgångar (tkr) | 309 910 | 271 090 | 268 442 |
| Antal anställda | 46 | 46 | 43 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 354 663 | 344 854 | 376 167 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 811 | 12 263 | 31 688 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 59 583 | 10 078 | 45 394 |
| Årets resultat (tkr) | 56 848 | 9 250 | 36 909 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 144 958 | 146 199 | 132 752 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 164 952 | 124 891 | 135 690 |
| Tillgångar (tkr) | 309 910 | 271 090 | 268 442 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 152 771 | 107 422 | 98 173 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 31 800 | 32 200 | 33 100 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 45 583 | 60 721 | 59 375 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 79 757 | 70 746 | 77 795 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 309 910 | 271 090 | 268 442 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 180 | 1 649 | 2 234 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 110 | 690 | |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 27 073 | 23 559 | 23 426 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 566 | 10 100 | 10 159 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 50 000 | 11 500 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 46 | 46 | 43 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 710 | 7 497 | 8 748 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 890 | 768 | 849 |
| Vinstmarginal | 4.5% | 3.6% | 8.4% |
| Soliditet | 56.7% | 48.2% | 45.5% |
| Kassalikviditet | 164.5% | 127.8% | 127.0% |
Isopartner AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är Isowill NV och koncernmoderbolag är Ipcom NV. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva gossistverksamhet inom byggmaterial och idka därmed förenlig verksamhet.