Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt genom dotterbolag bedriva järnhandel och industrihandel, dvs förse verkstadsindustrin med maskiner, inventarier och förnödenheter samt förvaltning av anläggningstillgångar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 032 | 1 001 | 840 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -183 | 8 | -99 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 63 234 | 1 659 | 6 329 |
| Årets resultat (tkr) | 63 062 | 1 249 | 6 056 |
| Summa tillgångar (tkr) | 180 191 | 126 749 | 125 249 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 032 | 1 001 | 840 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -183 | 8 | -99 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 63 234 | 1 659 | 6 329 |
| Årets resultat (tkr) | 63 062 | 1 249 | 6 056 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 167 983 | 79 053 | 79 185 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 12 208 | 47 696 | 46 064 |
| Tillgångar (tkr) | 180 191 | 126 749 | 125 249 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 174 296 | 121 234 | 119 985 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 4 829 | 4 829 | 4 829 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 066 | 686 | 435 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 180 191 | 126 749 | 125 249 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 845 | 613 | 613 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 137 | 63 | 63 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 032 | 1 001 | 840 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 982 | 676 | 676 |
| Vinstmarginal | -17.7% | 0.8% | -11.8% |
| Soliditet | 96.7% | 95.7% | 95.8% |
| Kassalikviditet | 1145.2% | 6952.8% | 10589.4% |
Järnkilen AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 4 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt genom dotterbolag bedriva järnhandel och industrihandel, dvs förse verkstadsindustrin med maskiner, inventarier och förnödenheter samt förvaltning av anläggningstillgångar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.