Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att driva fabriks- och handelsrörelse med kylmaterial och värmeanläggningar samt äga och förvalta företag och fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 415 946 | 429 417 | 466 397 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 50 234 | 51 581 | 57 349 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 49 083 | 50 670 | 54 885 |
| Årets resultat (tkr) | -1 017 | -1 998 | 381 |
| Summa tillgångar (tkr) | 125 236 | 139 236 | 173 122 |
| Antal anställda | 58 | 58 | 61 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 415 946 | 429 417 | 466 397 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 50 234 | 51 581 | 57 349 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 49 083 | 50 670 | 54 885 |
| Årets resultat (tkr) | -1 017 | -1 998 | 381 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 8 927 | 10 184 | 11 892 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 116 309 | 129 052 | 161 230 |
| Tillgångar (tkr) | 125 236 | 139 236 | 173 122 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 495 | 7 512 | 9 510 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 174 | 3 021 | 2 878 |
| Avsättningar (tkr) | 7 622 | 7 477 | 7 059 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 107 945 | 121 226 | 153 675 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 125 236 | 139 236 | 173 122 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 085 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 38 623 | 36 443 | 35 471 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 17 299 | 17 685 | 16 627 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 58 | 58 | 61 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 171 | 7 404 | 7 646 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 964 | 933 | 888 |
| Vinstmarginal | 12.1% | 12.0% | 12.3% |
| Soliditet | 7.0% | 7.0% | 6.7% |
| Kassalikviditet | 54.5% | 52.1% | 52.7% |
Kylma AB ingår i en koncern med 155 bolag. Koncernmoderbolag är Beijer Ref AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att driva fabriks- och handelsrörelse med kylmaterial och värmeanläggningar samt äga och förvalta företag och fast och lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.