Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom musikbranschen såsom konserter, bokningar, management, förlagsverksamhet, skivproduktion, merchandiseproduktion, äga och förvalta fast egendom och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 545 720 | 326 291 | 666 398 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 42 861 | 8 995 | 45 675 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 42 838 | 9 024 | 45 699 |
| Årets resultat (tkr) | 21 120 | 7 018 | 8 400 |
| Summa tillgångar (tkr) | 197 775 | 148 539 | 118 998 |
| Antal anställda | 20 | 17 | 15 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 545 720 | 326 291 | 666 398 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 42 861 | 8 995 | 45 675 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 42 838 | 9 024 | 45 699 |
| Årets resultat (tkr) | 21 120 | 7 018 | 8 400 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 74 | 16 | 71 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 197 701 | 148 523 | 118 927 |
| Tillgångar (tkr) | 197 775 | 148 539 | 118 998 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 58 018 | 36 898 | 29 880 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 139 757 | 111 641 | 89 118 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 197 775 | 148 539 | 118 998 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 13 391 | 11 670 | 10 347 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 5 652 | 5 046 | 4 505 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 20 | 17 | 15 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 27 286 | 19 194 | 44 427 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 952 | 983 | 990 |
| Vinstmarginal | 7.8% | 2.8% | 6.8% |
| Soliditet | 29.3% | 24.8% | 25.1% |
| Kassalikviditet | 141.5% | 133.0% | 133.4% |
Lugerinc. AB ingår i en koncern med 23 bolag. Moderbolag är Live Nation Sweden AB och koncernmoderbolag är Live Nation Entertainment Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom musikbranschen såsom konserter, bokningar, management, förlagsverksamhet, skivproduktion, merchandiseproduktion, äga och förvalta fast egendom och värdepapper ävensom idka därmed förenlig verksamhet.