Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utveckla, sälja, implementera och förvalta mjukvara, företrädesvis inom liv- och pensionsindustrin, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 588 521 | 540 543 | 495 609 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 82 207 | 55 121 | 53 930 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 43 487 | 67 609 | 63 421 |
| Årets resultat (tkr) | -4 217 | 56 652 | 38 923 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 045 358 | 1 055 981 | 483 747 |
| Antal anställda | 273 | 260 | 250 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 588 521 | 540 543 | 495 609 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 82 207 | 55 121 | 53 930 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 43 487 | 67 609 | 63 421 |
| Årets resultat (tkr) | -4 217 | 56 652 | 38 923 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 931 710 | 925 095 | 341 481 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 113 648 | 130 886 | 142 266 |
| Tillgångar (tkr) | 1 045 358 | 1 055 981 | 483 747 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 246 914 | 251 131 | 187 734 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 157 000 | 166 200 | 81 812 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 641 444 | 638 650 | 214 201 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 045 358 | 1 055 981 | 483 747 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 12 599 | 3 898 | 4 882 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 3 418 | 1 043 | |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 208 518 | 190 451 | 193 385 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 105 206 | 104 842 | 90 056 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 273 | 260 | 250 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 156 | 2 079 | 1 982 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 208 | 1 151 | 1 157 |
| Vinstmarginal | 14.0% | 10.2% | 10.9% |
| Soliditet | 23.6% | 23.8% | 38.8% |
| Kassalikviditet | 17.7% | 20.5% | 66.4% |
Lumera AB ingår i en koncern med 7 bolag. Koncernmoderbolag är Olleti Intressenter AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utveckla, sälja, implementera och förvalta mjukvara, företrädesvis inom liv- och pensionsindustrin, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.