Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva konstruktion, tillverkning och försäljning av avfallskomprimatorer och annan utrustning för avfallshantering, samt bedriva teknisk produktutveckling, förvalta patent och varumärken. Dessutom förvalta fastigheter och bedriva leasingverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 326 467 | 288 378 | 261 435 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 42 800 | 31 786 | 19 228 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 41 562 | 31 505 | 19 026 |
| Årets resultat (tkr) | -57 | 8 | 8 |
| Summa tillgångar (tkr) | 131 564 | 127 200 | 124 042 |
| Antal anställda | 83 | 78 | 73 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 326 467 | 288 378 | 261 435 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 42 800 | 31 786 | 19 228 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 41 562 | 31 505 | 19 026 |
| Årets resultat (tkr) | -57 | 8 | 8 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 35 198 | 28 889 | 21 749 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 96 366 | 98 311 | 102 293 |
| Tillgångar (tkr) | 131 564 | 127 200 | 124 042 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 69 821 | 69 878 | 69 870 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 11 767 | 9 904 | 9 414 |
| Avsättningar (tkr) | 1 137 | 739 | 459 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 48 839 | 46 678 | 44 299 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 131 564 | 127 200 | 124 042 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 551 | 1 637 | 1 362 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 217 | 296 | 123 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 37 130 | 34 867 | 35 138 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 449 | 11 808 | 11 542 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 83 | 78 | 73 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 933 | 3 697 | 3 581 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 619 | 623 | 660 |
| Vinstmarginal | 13.1% | 11.0% | 7.3% |
| Soliditet | 59.5% | 60.5% | 61.8% |
| Kassalikviditet | 124.7% | 125.5% | 155.2% |
Orwak AB ingår i en koncern med 14 bolag. Moderbolag är San Sac Nordic AB och koncernmoderbolag är Sulo Group SAS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva konstruktion, tillverkning och försäljning av avfallskomprimatorer och annan utrustning för avfallshantering, samt bedriva teknisk produktutveckling, förvalta patent och varumärken. Dessutom förvalta fastigheter och bedriva leasingverksamhet och därmed förenlig verksamhet.