Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska vara tillverkning och försäljning av elektronikprodukter företrädesvis inom ytmonteringsteknik samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 155 235 | 185 455 | 196 945 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 520 | 15 037 | 16 475 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 937 | 13 084 | 14 903 |
| Årets resultat (tkr) | 8 364 | 7 661 | 8 147 |
| Summa tillgångar (tkr) | 79 605 | 84 717 | 95 601 |
| Antal anställda | 70 | 71 | 71 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 155 235 | 185 455 | 196 945 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 11 520 | 15 037 | 16 475 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 9 937 | 13 084 | 14 903 |
| Årets resultat (tkr) | 8 364 | 7 661 | 8 147 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 8 526 | 8 048 | 2 125 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 71 079 | 76 669 | 93 475 |
| Tillgångar (tkr) | 79 605 | 84 717 | 95 601 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 17 062 | 16 697 | 17 037 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 20 069 | 21 244 | 19 000 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 4 710 | 3 871 | 1 250 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 37 764 | 42 904 | 58 314 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 79 605 | 84 717 | 95 601 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 049 | 1 042 | 996 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 27 710 | 29 907 | 27 777 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 488 | 13 673 | 12 180 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 70 | 71 | 71 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 218 | 2 612 | 2 774 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 589 | 628 | 577 |
| Vinstmarginal | 7.4% | 8.1% | 8.4% |
| Soliditet | 39.6% | 37.8% | 32.1% |
| Kassalikviditet | 117.3% | 112.4% | 74.5% |
Propoint AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Propoint Holding AB och koncernmoderbolag är Propoint Intressenter AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolagets verksamhet ska vara tillverkning och försäljning av elektronikprodukter företrädesvis inom ytmonteringsteknik samt därmed förenlig verksamhet.