Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet skall bestå av att direkt eller genom delägarskap i andra bolag bedriva handel och industri inom VVS och närliggande områden. Handel och förvaltning av fastigheter och värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 170 607 | 188 707 | 193 641 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 23 865 | 18 692 | 24 481 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 24 091 | 19 375 | 25 264 |
| Årets resultat (tkr) | 159 | 128 | 334 |
| Summa tillgångar (tkr) | 41 490 | 32 747 | 31 454 |
| Antal anställda | 36 | 38 | 37 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 170 607 | 188 707 | 193 641 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 23 865 | 18 692 | 24 481 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 24 091 | 19 375 | 25 264 |
| Årets resultat (tkr) | 159 | 128 | 334 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 681 | 547 | 714 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 39 809 | 32 200 | 30 740 |
| Tillgångar (tkr) | 41 490 | 32 747 | 31 454 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 14 827 | 14 669 | 14 541 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 126 | 191 | 235 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 26 537 | 17 887 | 16 678 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 41 490 | 32 747 | 31 454 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 20 615 | ||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 881 | ||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 36 | 38 | 37 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 739 | 4 966 | 5 234 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 824 | ||
| Vinstmarginal | 14.0% | 9.9% | 12.6% |
| Soliditet | 36.0% | 45.2% | 46.8% |
| Kassalikviditet | 150.0% | 180.0% | 184.3% |
Purus AB ingår i en koncern med 14 bolag. Koncernmoderbolag är Vitas Group Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet skall bestå av att direkt eller genom delägarskap i andra bolag bedriva handel och industri inom VVS och närliggande områden. Handel och förvaltning av fastigheter och värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.