Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget bedriver tillverkning och försäljning av svetsade ämnen för verkstadsindustrin och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 54 653 | 64 819 | 73 809 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 345 | -1 035 | -50 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 793 | -1 659 | -696 |
| Årets resultat (tkr) | 20 | 8 | 2 |
| Summa tillgångar (tkr) | 30 005 | 29 673 | 34 106 |
| Antal anställda | 26 | 24 | 25 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 54 653 | 64 819 | 73 809 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 345 | -1 035 | -50 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 793 | -1 659 | -696 |
| Årets resultat (tkr) | 20 | 8 | 2 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 9 926 | 6 960 | 8 567 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 20 079 | 22 713 | 25 539 |
| Tillgångar (tkr) | 30 005 | 29 673 | 34 106 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 16 089 | 16 069 | 16 061 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 133 | 6 012 | 6 074 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 730 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 8 053 | 7 592 | 11 970 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 30 005 | 29 673 | 34 106 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 133 | 1 215 | 802 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 11 920 | 11 568 | 12 209 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 5 934 | 5 873 | 5 646 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 26 | 24 | 25 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 102 | 2 701 | 2 952 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 730 | 777 | 746 |
| Vinstmarginal | -2.5% | -1.6% | -0.1% |
| Soliditet | 63.5% | 68.7% | 59.9% |
| Kassalikviditet | 111.9% | 116.9% | 81.6% |
Ringsvets AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Ringsvets Intressenter AB och koncernmoderbolag är Roparudden Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget bedriver tillverkning och försäljning av svetsade ämnen för verkstadsindustrin och därmed förenlig verksamhet.