Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller via dotterbolag bedriva handel med maskiner och elektroniktillbehör, äga fast egendom, bedriva fastighetsförvaltning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 672 969 | 701 207 | 648 810 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 50 578 | 49 363 | 44 217 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 109 716 | 100 785 | 83 800 |
| Årets resultat (tkr) | 98 693 | 90 160 | 73 667 |
| Summa tillgångar (tkr) | 252 249 | 241 054 | 226 865 |
| Antal anställda | 95 | 90 | 85 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 672 969 | 701 207 | 648 810 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 50 578 | 49 363 | 44 217 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 109 716 | 100 785 | 83 800 |
| Årets resultat (tkr) | 98 693 | 90 160 | 73 667 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 32 113 | 34 309 | 28 100 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 220 136 | 206 745 | 198 765 |
| Tillgångar (tkr) | 252 249 | 241 054 | 226 865 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 213 390 | 204 857 | 188 364 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 110 | 1 781 | 575 |
| Avsättningar (tkr) | 1 208 | 1 197 | 1 202 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 35 541 | 33 219 | 36 724 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 252 249 | 241 054 | 226 865 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 415 | 2 408 | 2 520 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 419 | 560 | 653 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 50 969 | 49 435 | 44 171 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 25 914 | 24 795 | 22 029 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 98 693 | 19 160 | 73 667 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 95 | 90 | 85 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 084 | 7 791 | 7 633 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 839 | 858 | 816 |
| Vinstmarginal | 7.5% | 7.0% | 6.8% |
| Soliditet | 85.2% | 85.5% | 83.2% |
| Kassalikviditet | 464.8% | 467.3% | 395.6% |
Rittal AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Rittal Beteiligungs GmbH och koncernmoderbolag är Unternehmensgruppe Friedhelm Loh Stiftung & Co KG. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall direkt eller via dotterbolag bedriva handel med maskiner och elektroniktillbehör, äga fast egendom, bedriva fastighetsförvaltning ävensom idka därmed förenlig verksamhet.