Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i dotterbolag och intresseföretag, bedriva värdepappershandel, värdepappersförvaltning, fastighetsförvaltning, rådgivningsverksamhet inom företagsledning, företagsekonomi och beskattning och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 323 | 6 144 | 5 366 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -655 | 860 | -186 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 971 752 | 48 402 | 44 219 |
| Årets resultat (tkr) | 973 222 | 47 508 | 42 887 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 286 956 | 477 510 | 447 836 |
| Antal anställda | 1 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 323 | 6 144 | 5 366 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -655 | 860 | -186 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 971 752 | 48 402 | 44 219 |
| Årets resultat (tkr) | 973 222 | 47 508 | 42 887 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 279 538 | 463 557 | 434 970 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 7 419 | 13 952 | 12 866 |
| Tillgångar (tkr) | 1 286 956 | 477 510 | 447 836 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 280 143 | 306 922 | 259 414 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 4 916 | 169 290 | 187 154 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 896 | 1 298 | 1 269 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 286 956 | 477 510 | 447 836 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 1 508 | 2 263 | 1 928 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 827 | 1 149 | 1 282 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 70 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 323 | 3 072 | 2 683 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 2 335 | 1 706 | 1 605 |
| Vinstmarginal | -15.2% | 14.0% | -3.5% |
| Soliditet | 99.5% | 64.3% | 57.9% |
| Kassalikviditet | 391.3% | 1074.9% | 1013.9% |
Simonssongruppen AB ingår i en koncern med 180 bolag. Koncernmoderbolag är Istmo AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i dotterbolag och intresseföretag, bedriva värdepappershandel, värdepappersförvaltning, fastighetsförvaltning, rådgivningsverksamhet inom företagsledning, företagsekonomi och beskattning och därmed förenlig verksamhet.