Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet är import och handel med byggvaror, samt entreprenadverksamhet inom bygg- och anläggning, uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 251 231 | 831 838 | 533 204 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 157 995 | -224 869 | 44 067 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 157 785 | -225 555 | 44 304 |
| Årets resultat (tkr) | 157 785 | -195 332 | 25 592 |
| Summa tillgångar (tkr) | 32 361 | 64 424 | 410 895 |
| Antal anställda | 18 | 33 | 24 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 251 231 | 831 838 | 533 204 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 157 995 | -224 869 | 44 067 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 157 785 | -225 555 | 44 304 |
| Årets resultat (tkr) | 157 785 | -195 332 | 25 592 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 13 259 | 4 672 | 35 775 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 19 101 | 59 753 | 375 120 |
| Tillgångar (tkr) | 32 361 | 64 424 | 410 895 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 415 | -161 370 | 53 962 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 30 223 | ||
| Avsättningar (tkr) | 946 | 37 250 | 17 930 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 8 108 | 940 | 303 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 21 892 | 187 604 | 308 477 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 32 361 | 64 424 | 410 895 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 414 | 2 040 | 2 083 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 14 551 | 26 100 | 18 611 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 519 | 13 126 | 9 197 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 20 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 18 | 33 | 24 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 13 957 | 25 207 | 22 217 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 360 | 1 250 | 1 245 |
| Vinstmarginal | 62.9% | -27.0% | 8.3% |
| Soliditet | 4.4% | -250.5% | 18.4% |
| Kassalikviditet | 80.4% | 14.4% | 81.5% |
T-Konstruktion AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är T-Konstruktion Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet är import och handel med byggvaror, samt entreprenadverksamhet inom bygg- och anläggning, uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.