Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva försäljning av skurna och kapade stålämnen, försäljning av handelsstål samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 638 782 | 759 479 | 559 879 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 52 236 | 49 360 | 26 088 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 51 925 | 46 140 | 25 948 |
| Årets resultat (tkr) | 31 537 | 26 868 | 22 974 |
| Summa tillgångar (tkr) | 277 031 | 317 674 | 320 730 |
| Antal anställda | 21 | 20 | 16 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 638 782 | 759 479 | 559 879 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 52 236 | 49 360 | 26 088 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 51 925 | 46 140 | 25 948 |
| Årets resultat (tkr) | 31 537 | 26 868 | 22 974 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 26 781 | 35 933 | 45 783 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 250 250 | 281 741 | 274 947 |
| Tillgångar (tkr) | 277 031 | 317 674 | 320 730 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 106 990 | 105 452 | 86 084 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 66 832 | 54 957 | 43 157 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 103 209 | 157 264 | 191 489 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 277 031 | 317 674 | 320 730 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 863 | 770 | 873 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 9 446 | 9 012 | 5 020 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 4 860 | 4 645 | 2 986 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 50 000 | 30 000 | 7 500 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 21 | 20 | 16 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 30 418 | 37 974 | 34 992 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 722 | 721 | 555 |
| Vinstmarginal | 8.2% | 6.5% | 4.7% |
| Soliditet | 56.0% | 45.6% | 36.5% |
| Kassalikviditet | 117.4% | 65.7% | 55.7% |
Terramet-Stålcenter AB ingår i en koncern med 39 bolag. Moderbolag är NPB Invest AB och koncernmoderbolag är Kung Fu Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Bolaget ska bedriva försäljning av skurna och kapade stålämnen, försäljning av handelsstål samt därmed förenlig verksamhet.