Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva försäljning, import och export av sport- och friluftsartiklar och konfektion. Samt skall bedriva konsultverksamhet och kvalitetskontroll vid tillverkning av sport- och friluftsartiklar och konfektion och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 113 982 | 155 442 | 80 225 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 038 | 10 249 | 4 028 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 570 | 12 167 | 5 591 |
| Årets resultat (tkr) | 3 467 | 4 391 | 1 974 |
| Summa tillgångar (tkr) | 84 800 | 93 970 | 75 537 |
| Antal anställda | 4 | 3 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 113 982 | 155 442 | 80 225 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 038 | 10 249 | 4 028 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 570 | 12 167 | 5 591 |
| Årets resultat (tkr) | 3 467 | 4 391 | 1 974 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 396 | 3 955 | 3 650 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 80 404 | 90 016 | 71 887 |
| Tillgångar (tkr) | 84 800 | 93 970 | 75 537 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 21 713 | 18 245 | 13 855 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 7 650 | 8 100 | 6 600 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 28 630 | 39 857 | 27 296 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 26 807 | 27 768 | 27 787 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 84 800 | 93 970 | 75 537 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 839 | 1 862 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 1 104 | 293 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 2 189 | 1 391 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 4 | 3 | |
| Omsättning per anställd (tkr) | 28 496 | 51 814 | |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 533 | 1 182 | |
| Vinstmarginal | 2.7% | 6.6% | 5.0% |
| Soliditet | 32.1% | 25.6% | 24.6% |
| Kassalikviditet | 299.9% | 324.2% | 243.8% |
Throne AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är The Crowns Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva försäljning, import och export av sport- och friluftsartiklar och konfektion. Samt skall bedriva konsultverksamhet och kvalitetskontroll vid tillverkning av sport- och friluftsartiklar och konfektion och därmed förenlig verksamhet.