Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av maskiner och utrustning för sågverksindustrin ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 513 988 | 562 765 | 569 273 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -10 109 | 14 069 | -70 771 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -6 695 | 19 434 | -65 630 |
| Årets resultat (tkr) | -5 472 | 15 375 | -51 228 |
| Summa tillgångar (tkr) | 243 250 | 283 632 | 332 452 |
| Antal anställda | 169 | 164 | 160 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 513 988 | 562 765 | 569 273 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -10 109 | 14 069 | -70 771 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -6 695 | 19 434 | -65 630 |
| Årets resultat (tkr) | -5 472 | 15 375 | -51 228 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 97 590 | 97 060 | 17 514 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 145 660 | 186 572 | 314 938 |
| Tillgångar (tkr) | 243 250 | 283 632 | 332 452 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 79 021 | 84 493 | 69 118 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 2 605 | 2 609 | 2 552 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 8 084 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 153 540 | 196 530 | 260 782 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 243 250 | 283 632 | 332 452 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 901 | 2 486 | 3 499 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 92 537 | 86 746 | 83 596 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 43 607 | 41 386 | 38 504 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 169 | 164 | 160 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 041 | 3 431 | 3 558 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 823 | 796 | 785 |
| Vinstmarginal | -2.0% | 2.5% | -12.4% |
| Soliditet | 32.5% | 29.8% | 20.8% |
| Kassalikviditet | 58.2% | 61.6% | 97.1% |
Usnr AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är USNR Holding AB och koncernmoderbolag är USNR. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2023-12.
Bolaget skall bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av maskiner och utrustning för sågverksindustrin ävensom idka därmed förenlig verksamhet.