Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet skall vara att bedriva handel med gymutrustning, friluftsutrustning, värdepapper, motorcyklar, mopeder samt reservdelar, konfektion och tillbehör därtill, samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 337 167 | 161 327 | 93 612 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 269 | 5 845 | 2 963 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 27 | 5 846 | 1 564 |
| Årets resultat (tkr) | -148 | 5 049 | 1 183 |
| Summa tillgångar (tkr) | 187 961 | 148 929 | 55 954 |
| Antal anställda | 57 | 14 | 11 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 337 167 | 161 327 | 93 612 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 269 | 5 845 | 2 963 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 27 | 5 846 | 1 564 |
| Årets resultat (tkr) | -148 | 5 049 | 1 183 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 57 615 | 43 877 | 6 555 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 130 346 | 105 052 | 49 399 |
| Tillgångar (tkr) | 187 961 | 148 929 | 55 954 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 72 413 | 72 561 | 37 512 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 115 547 | 76 368 | 18 442 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 187 961 | 148 929 | 55 954 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 21 313 | ||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 078 | ||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 57 | 14 | 11 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 915 | 11 523 | 8 510 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 516 | ||
| Vinstmarginal | 0.4% | 3.6% | 3.2% |
| Soliditet | 38.5% | 48.7% | 67.0% |
| Kassalikviditet | 28.2% | 41.7% | 108.4% |
Vartex AB ingår i en koncern med 24 bolag. Koncernmoderbolag är WS WeSports Group AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolagets verksamhet skall vara att bedriva handel med gymutrustning, friluftsutrustning, värdepapper, motorcyklar, mopeder samt reservdelar, konfektion och tillbehör därtill, samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.