Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva tandteknisk verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 417 | 12 074 | 11 294 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 270 | 1 081 | 1 651 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 307 | 1 068 | 1 618 |
| Årets resultat (tkr) | -1 307 | 902 | 1 278 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 140 | 4 146 | 3 871 |
| Antal anställda | 9 | 9 | 9 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 417 | 12 074 | 11 294 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 270 | 1 081 | 1 651 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 307 | 1 068 | 1 618 |
| Årets resultat (tkr) | -1 307 | 902 | 1 278 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 342 | 1 826 | 1 182 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 798 | 2 320 | 2 689 |
| Tillgångar (tkr) | 3 140 | 4 146 | 3 871 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 962 | 2 519 | 2 617 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 087 | 375 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 090 | 1 252 | 1 254 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 140 | 4 146 | 3 871 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 250 | 1 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 9 | 9 | 9 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 046 | 1 342 | 1 255 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -13.5% | 8.9% | 14.6% |
| Soliditet | 30.6% | 60.8% | 67.6% |
| Kassalikviditet | 82.6% | 103.6% | 139.6% |
Westdent AB ingår i en koncern med 21 bolag. Moderbolag är Falkess AB och koncernmoderbolag är Essus AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva tandteknisk verksamhet och därmed förenlig verksamhet.