Hitta.se

Kyrkstigen 4

254 70,Kattarp,Helsingborg Skåne län

Adress i Kattarp i Kattarp i Skåne län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Kyrkstigen 4.

Hitta hit

En villa byggd 1915

På adressen finns en villa byggd 1915. Huset är 114 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Kattarp.

Kyrkstigen 4 har ca 255 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

255 potentiella
köpare

Bolån i Kattarp - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Kattarp

Tomt på ca 1186 kvadratmeter

Tomten, VÄXELLOKET 4, är större än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten VÄXELLOKET 4 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Kyrkstigen 4

Boendemiljön i Kyrkstigen 4

Kyrkstigen 4 ligger i Helsingborg

I området kring Kyrkstigen 4 bor många i villor och lantbruk som för det mesta är byggda på 1930- och 1950-talet.

Boendemiljön i Kyrkstigen 4

Drönarfoton över Kattarp

En drönare har flugit över Kattarp och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Kattarp eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Kyrkstigen 4

Människorna i Kyrkstigen 4

Singel och flergenerationshushåll med låga inkomster i villa utanför småorter

Vanliga intressen är motorsport, jakt, meka med bilar, snickra/måla och bygga, arbeta i trädgården, motorcyklar, trav och galopp, sportfiska, lösa korsord eller sudoku och krukväxter.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Kyrkstigen 4 har 11% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 14% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (22%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Utbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 24% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 60%.

I området är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 30 128 kr, vilket är 11% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 594 215 kr i lån.

+11%

Här i Helsingborg betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,0 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

20,21% (-1,44)

10,69% (-0,59)

0,242% (0,00)

Summa

31,142% (-2,03)

Medelålder

Medelåldern i området är 47 år, vilket är högre än medelåldern i Helsingborgs kommun (47 år) men lägre än Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par utan barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (11%) är lägre än i resten av kommunen.

Sverigedemokraterna är ovanligt starka i området

I valdistriktet röstar man vänster. Sverigedemokraterna får 135% fler röster än riksgenomsnittet. Sverigedemokraterna är största parti med 41.2% av rösterna.

SD+135%

Bostadsmarknaden i området

Objekt till salu i Kattarp

Logo url

Se fler objekt till salu i Kattarp

Köp bostad på Planavägen 12Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Kattarpsvägen 13Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Västkustvägen 15Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Västkustvägen 281Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Bankvägen 22ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

186 meter från adressen ligger Kattarps Förskola.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca fem minuters gångväg (475 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (79 meter) från adressen.