Hitta.se

Ejdervägen 32

131 50,Saltsjö-Duvnäs,Nacka Stockholms län

Adress i Ekängen i Saltsjö-Duvnäs i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Ejdervägen 32.

Hitta hit

En villa byggd 1955

På adressen finns en villa byggd 1955. Huset är 207 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Saltsjö-Duvnäs.

Ejdervägen 32 har ca 807 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

807 potentiella
köpare

Bolån i Saltsjö-Duvnäs - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (jul 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2.89%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2.93% (jul 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2.89% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 723 704 kronor och den första avbetalningen är 4 075 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Saltsjö-Duvnäs

Tomt på ca 1185 kvadratmeter

Tomten, SICKLAÖN 236:10, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten SICKLAÖN 236:10 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Ejdervägen 32

Boendemiljön i Ejdervägen 32

Ejdervägen 32 ligger i Nacka

I området kring Ejdervägen 32 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1930- och 1960-talet.

Boendemiljön i Ejdervägen 32

Drönarfoton över Ekängen

En drönare har flugit över Ekängen och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Ekängen eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Ejdervägen 32

Människorna i Ejdervägen 32

Barnfamiljer med extremt höga inkomster i eftertraktade villaområden kring storstäderna

Vanliga intressen är segling, teater, konst, värdepapper och värdepappersaffärer, golf, utförsåkning, arbeta i trädgården, näringsliv och samhällsekonomi, energisparande och ungdomskultur.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Ejdervägen 32 har 32% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 29% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (28%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 41% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 62%.

I Ekängen är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 28 562 kr, vilket är 5% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 3 443 392 kr i lån.

+5%

Här i Nacka betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,43% (-3,22)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,752% (-2,42)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 51 år, vilket är högre än medelåldern i Nackas kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 35-49, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (33%) är högre än i resten av kommunen.

Liberalerna är ovanligt starka i Ekängen

I valdistriktet röstar man borgerligt. Liberalerna får 124% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 32.9% av rösterna.

L+124%

Bostadsmarknaden i Ekängen

Objekt till salu i Ektorp - Saltängen

Logo url

Se fler objekt till salu i Ektorp - Saltängen

Köp bostad på Beckasinvägen 30Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Beckasinvägen 32Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Ugglevägen 5AKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gamla Landsvägen 11Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gamla Landsvägen 15Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

409 meter från adressen ligger Föräldrakooperativet Duvan.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är ICA Maxi Nacka på Per Hallströms Väg 15.

Lockas man av restaurangbesök finns Restaurang Aroydee och Stazione i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca sex minuters gångväg (513 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca tre minuters gångväg (218 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Nordic Wellness Nacka, sex minuters promenad från adressen.