Carl Krooks Gata 58
252 37,Helsingborg,Helsingborg Skåne län
Ett flerfamiljshus byggt 1937
Fastigheten på Carl Krooks Gata 58 är ett flerfamiljshus byggt 1937.
Bolån i Helsingborg - räkna på din boendekostnad
Genomsnittlig ränta föregående månad (feb 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.15%.
Räkna på ditt bolån!Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.
Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.20% (feb 2025).
Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.15% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 788 813 kronor och den första avbetalningen är 4 292 kronor.
Boendemiljön i Carl Krooks Gata 58
Människorna i Carl Krooks Gata 58
Unga och medelålders singlar med låga inkomster i hyresrätt i multikulturella förortsområden till storstad
Vanliga intressen är trav och galopp, hårvård, motorsport, prova nya produkter, lösa korsord eller sudoku, följa populära tv-serier, sticka och handarbeta, alternativ hälsovård, krukväxter och spela dataspel/tv-spel.
Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.
Familjer med barn i förskoleålder
I Carl Krooks Gata 58 har 0% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 0% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (22%) för kommunen.
Personer med lägre utbildning i privat sektor
Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 14% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 42%.
I Söder är medelinkomsten lägre
Här är medelinkomsten
Här i Helsingborg betalar man lägre skatt
För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,0 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!
Skattesatser jämfört med riket
Kommunalskatt
Landstingsskatt
Begravningsavgift
20,21% (-1,44)
10,69% (-0,59)
0,242% (0,00)
Summa
31,142% (-2,03)
Hög medelålder i området
Medelåldern i området är 49 år, vilket är högre än medelåldern i Helsingborgs kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 65+, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (20%) är lägre än i resten av kommunen.
Bostadsmarknaden i Söder
Se fler objekt till salu i Söder
Skolor, grönområden, etc
891 meter från adressen ligger Prästgatans förskola.
Matbutiker och restauranger
Bara åtta minuters promenad bort ligger närmsta livsmedelsbutik, Coop Konsum på Södra Stenbocksgatan 127.
Lockas man av restaurangbesök finns Restaurang Panda och hermes i närheten.
Natur och fritid
Bostaden ligger ca sju minuters gångväg (603 meter) från vattnet. Närmsta grönområde, Furutorpsplatsen, ligger ca tre minuters gångväg (224 meter) från adressen.
För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Friskis&Svettis, tolv minuters promenad från adressen.