Repslagarevägen 21
443 92,Lerum,Lerum Västra Götalands län
Adress på Långa Stamsjön i Lerum i Västra Götalands län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Repslagarevägen 21.
Hitta hitMer information om Repslagarevägen 21 och området
En villa byggd 1967
På adressen finns en villa byggd 1967. Huset är 65 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Lerum.
Repslagarevägen 21 har ca 114 potentiella köpare som går på visningar nu.
Äger du bostaden? Se hur många potentiella köpare den har på Boneo!

114 potentiella
köpare
Bolån i Lerum - räkna på din boendekostnad
Genomsnittlig ränta föregående månad (feb 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.15%.
Räkna på ditt bolån!Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.
Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.20% (feb 2025).
Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.15% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 788 813 kronor och den första avbetalningen är 4 292 kronor.
Tomt på ca 1484 kvadratmeter
Tomten, HALLSÅS 2:155, är ungefär lika stor som andra tomter i området.
Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten HALLSÅS 2:155 vid olika klockslag och årstider.
Boendemiljön i Repslagarevägen 21
Drönarfoton över Långa Stamsjön
En drönare har flugit över Långa Stamsjön och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Långa Stamsjön eller kolla om ditt hus finns med.
Människorna i Repslagarevägen 21
Unga barnfamiljer med höga inkomster och stora lån i nybyggda villor kring de större städerna
Vanliga intressen är utförsåkning, golf, fotboll, bild-/ljudanläggningar, värdepapper och värdepappersaffärer, ny teknik i vardagslivet, vin och vinprovning, längdskidåkning, privatekonomiska frågor och gympa och workout.
Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.
Familjer med barn i förskoleålder
I Repslagarevägen 21 har 64% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 51% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (28%) för kommunen.
Högutbildade med jobb i privat sektor
Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 41% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 72%.
På Långa Stamsjön är medelinkomsten högre
Här är medelinkomsten
Här i Lerum betalar man lägre skatt
För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 32. Det innebär att inkomstskatten här är 0,8 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 400 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!
Skattesatser jämfört med riket
Kommunalskatt
Landstingsskatt
Begravningsavgift
20,65% (-1,00)
11,48% (0,20)
0,242% (0,00)
Summa
32,372% (-0,80)
Låg medelålder i området
Medelåldern i området är 42 år, vilket är lägre än medelåldern i Lerums kommun (48 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är sambos med barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (9%) är lägre än i resten av kommunen.
Liberalerna är ovanligt starka på Långa Stamsjön
I valdistriktet röstar man borgerligt. Liberalerna får 128% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 34.1% av rösterna.

Bostadsmarknaden på Långa Stamsjön
Se fler objekt till salu i Lerum - Södra
Skolor, grönområden, etc
1 403 meter från adressen ligger Ekeredsvägens förskola.
Matbutiker och restauranger
Närmsta livsmedelsbutik är ICA Supermarket Servett på Almekärrsvägen 1.
Lockas man av restaurangbesök finns JACI'S i närheten.
Natur och fritid
Bostaden ligger ca två minuters gångväg (173 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (68 meter) från adressen.
För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Friskis&Svettis, 9 cykelväg från adressen.