Hitta.se

Tulpanvägen 2A

443 70,Gråbo,Lerum Västra Götalands län

Adress i Gråbo i Gråbo i Västra Götalands län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Tulpanvägen 2A.

Hitta hit

En villa byggd 2009

På adressen finns en villa byggd 2009. Huset är 154 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Gråbo.

Tulpanvägen 2 har ca 413 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

413 potentiella
köpare

Bolån i Gråbo - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Gråbo

Tomt på ca 1213 kvadratmeter

Tomten, INGABO 1:59, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten INGABO 1:59 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Tulpanvägen 2A

Boendemiljön i Tulpanvägen 2A

Tulpanvägen 2 ligger i Lerum

I området kring Tulpanvägen 2 bor många i villor och lantbruk som för det mesta är byggda på 1960- och 2000-talet.

Boendemiljön i Tulpanvägen 2A

Drönarfoton över Gråbo

En drönare har flugit över Gråbo och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Gråbo eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Tulpanvägen 2A

Människorna i Tulpanvägen 2A

Medelålders flerbarnsfamiljer med goda inkomster i villaförorter

Vanliga intressen är utförsåkning, golf, längdskidåkning, besöka sportevenemang, fotboll, gympa och workout, semestra i sverige, ny teknik i vardagslivet, vin och vinprovning och segling.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Tulpanvägen 2A har 27% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 18% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (28%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 42% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 74%.

I Gråbo är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 27 599 kr, vilket är 1% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 357 780 kr i lån.

+2%

Här i Lerum betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 32. Det innebär att inkomstskatten här är 0,8 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 400 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

20,65% (-1,00)

11,48% (0,20)

0,242% (0,00)

Summa

32,372% (-0,80)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 51 år, vilket är högre än medelåldern i Lerums kommun (48 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par utan barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (28%) är högre än i resten av kommunen.

Sverigedemokraterna är ovanligt starka i Gråbo

I valdistriktet röstar man borgerligt. Sverigedemokraterna får 39% fler röster än riksgenomsnittet. Sverigedemokraterna är största parti med 24.3% av rösterna.

SD+39%

Bostadsmarknaden i Gråbo

Objekt till salu i Olstorp/Furuberg

Logo url

Se fler objekt till salu i Olstorp/Furuberg

Köp bostad på Renfanevägen 6Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Benelyckevägen 46ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Älggräsvägen 16Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Hyacintvägen 5Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Röllekavägen 2Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

1 198 meter från adressen ligger Olstorps förskola.

Matbutiker och restauranger

Lockas man av restaurangbesök finns Restaurang Parasollen i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca åtta minuters gångväg (719 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (48 meter) från adressen.