Hitta.se

Mårten Torsgatan 7

463 31,Lilla Edet,Lilla Edet Västra Götalands Län

Adress i Fuxerna i Lilla Edet i Västra Götalands Län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på mårten torsgatan 7.

Hitta hit

Mer information om Mårten Torsgatan 7 och området

En villa byggd 1967

På adressen finns en villa byggd 1967. Huset är 112 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Lilla Edet.

Bolån i Lilla Edet - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (mar 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 3.16%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.21% (mar 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 3.16% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 791 317 kronor och den första avbetalningen är 4 300 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Lilla Edet

Tomt på ca 751 kvadratmeter

Tomten, GÄRDSMYGEN 4, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten GÄRDSMYGEN 4 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Mårten Torsgatan 7

Boendemiljön i Mårten Torsgatan 7

mårten torsgatan 7 ligger i Lilla Edet

I området kring mårten torsgatan 7 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1930- och 1950-talet.

Boendemiljön i Mårten Torsgatan 7

Drönarfoton över Fuxerna

En drönare har flugit över Fuxerna och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Fuxerna eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Mårten Torsgatan 7

Människorna i Mårten Torsgatan 7

Äldre medelinkomsttagarfamiljer utan barn eller med utflugna barn i villa på småorter och i glesbygd

Vanliga intressen är motorsport, jakt, meka med bilar, snickra/måla och bygga, arbeta i trädgården, motorcyklar, trav och galopp, sportfiska, lösa korsord eller sudoku och krukväxter.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Mårten Torsgatan 7 har 13% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 12% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (23%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Personer med lägre utbildning i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 20% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 48%.

I Fuxerna är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 27 513 kr, vilket är 1% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 826 718 kr i lån.

+1%

Här i Lilla Edet betalar man högre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 34. Det innebär att inkomstskatten här är 0,9 procentenheter högre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 19 800 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

22,37% (0,72)

11,48% (0,20)

0,242% (0,00)

Summa

34,092% (0,92)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 55 år, vilket är högre än medelåldern i Lilla Edets kommun (48 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par utan barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (20%) är lägre än i resten av kommunen.

Sverigedemokraterna är ovanligt starka i Fuxerna

I valdistriktet röstar man vänster. Sverigedemokraterna får 68% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 34.1% av rösterna.

SD+68%

Bostadsmarknaden i Fuxerna

Objekt till salu i området

Logo url

Se fler objekt till salu i

Köp bostad på Torsliden 9Accepting Bids badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Bengt Ivarsgatan 43Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Bengt Ivarsgatan 16Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Högstorpsvägen 15BTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Skogsliden 4Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

405 meter från adressen ligger Solrosen Förskola.

Matbutiker och restauranger

Lockas man av restaurangbesök finns Lengroths Spel & Café och Bens Burger i Lilla Edet i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca åtta minuters gångväg (756 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca tre minuters gångväg (230 meter) från adressen.