Hitta.se

Haljersröd 545

459 94,Ljungskile,Uddevalla Västra Götalands Län

Adress i Forshälla i Ljungskile i Västra Götalands Län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på haljersröd 545.

Hitta hit

En villa

På adressen finns en villa . Huset är 100 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Ljungskile.

Haljersröd 545 har ca 8 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

8 potentiella
köpare

Bolån i Ljungskile - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Ljungskile

Tomt på ca 3396 kvadratmeter

Tomten, GROHED 1:10, är mindre än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten GROHED 1:10 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Haljersröd 545

Boendemiljön i Haljersröd 545

haljersröd 545 ligger i Uddevalla

I området kring haljersröd 545 bor många i villor

Boendemiljön i Haljersröd 545

Drönarfoton över Forshälla

En drönare har flugit över Forshälla och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Forshälla eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Haljersröd 545

Människorna i Haljersröd 545

Medelinkomsttagarfamiljer i villaområden utanför små- och medelstora städer

Vanliga intressen är motorcyklar, meka med bilar, motorsport, arbeta i trädgården, trav och galopp, energisparande, sportfiska, snickra/måla och bygga, rida och bild-/ljudanläggningar.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Haljersröd 545 har 20% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 12% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (23%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 32% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 64%.

I Forshälla är medelinkomsten lägre

Här är medelinkomsten 25 633 kr, vilket är -6% lägre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 601 597 kr i lån.

-6%

Här i Uddevalla betalar man högre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 34. Det innebär att inkomstskatten här är 0,7 procentenheter högre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 19 800 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

22,16% (0,51)

11,48% (0,20)

0,242% (0,00)

Summa

33,882% (0,71)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 51 år, vilket är högre än medelåldern i Uddevallas kommun (49 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par med barn, 35-49, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (32%) är högre än i resten av kommunen.

Feministiskt initiativ är ovanligt starka i Forshälla

I valdistriktet röstar man borgerligt. Feministiskt initiativ får 43% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 24.1% av rösterna.

FI+43%

Bostadsmarknaden i Forshälla

Objekt till salu i Forshälla

Logo url

Se fler objekt till salu i Forshälla

Köp bostad på Forshälla Strand 315Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Saltåvägen 25Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Sandåsen 103Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Forshälla bräcke 139Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Råssbyn 510Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

1 939 meter från adressen ligger Förskolan Lustträdgården på Åh Ek Föreni.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca tio minuters gångväg (997 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (48 meter) från adressen.