Hitta.se

Isbanevägen 20

531 55,Lidköping,Lidköping Västra Götalands län

Adress i Gösslunda i Lidköping i Västra Götalands län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Isbanevägen 20.

Hitta hit

En villa byggd 1982

På adressen finns en villa byggd 1982. Huset är 158 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är större än de flesta av grannhusen i Lidköping.

Isbanevägen 20 har ca 271 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

271 potentiella
köpare

Bolån i Lidköping - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Lidköping

Tomt på ca 698 kvadratmeter

Tomten, HÖRNAN 1, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten HÖRNAN 1 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Isbanevägen 20

Boendemiljön i Isbanevägen 20

Isbanevägen 20 ligger i Lidköping

I området kring Isbanevägen 20 bor många i flerbostadshus och villor som för det mesta är byggda på 1980- och 1990-talet.

Boendemiljön i Isbanevägen 20

Drönarfoton över Gösslunda

En drönare har flugit över Gösslunda och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Gösslunda eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Isbanevägen 20

Människorna i Isbanevägen 20

Medelinkomsttagarfamiljer i bostadsrättsradhus i förorter till de större städerna

Vanliga intressen är motorsport, jakt, meka med bilar, snickra/måla och bygga, arbeta i trädgården, motorcyklar, trav och galopp, sportfiska, lösa korsord eller sudoku och krukväxter.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Isbanevägen 20 har 20% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 31% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (23%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i offentlig sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 26% arbetar i offentlig sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 70%.

I området är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 32 903 kr, vilket är 21% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 558 310 kr i lån.

+21%

Här i Lidköping betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 33. Det innebär att inkomstskatten här är 0,2 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 100 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

21,26% (-0,39)

11,48% (0,20)

0,242% (0,00)

Summa

32,982% (-0,19)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 50 år, vilket är högre än medelåldern i Lidköpings kommun (49 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par utan barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (35%) är högre än i resten av kommunen.

Socialdemokraterna är ovanligt starka i området

I valdistriktet röstar man vänster. Socialdemokraterna får 31% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 37.1% av rösterna.

S+31%

Bostadsmarknaden i området

Objekt till salu i Gamla staden

Logo url

Se fler objekt till salu i Gamla staden

Köp bostad på Skaragatan 22 CAccepting Bids badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Vävaregatan 3 DTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Östbygatan 13ATill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Majorsallén 74AAccepting Bids badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Skjutbanegatan 5FKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Lockas man av restaurangbesök finns Kronocamping i Lidköping i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca nio minuters gångväg (817 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (60 meter) från adressen.