Hitta.se

Gamla Skolvägen 37A

133 35,Saltsjöbaden,Nacka Stockholms län

Adress i Hotellviken i Saltsjöbaden i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Gamla Skolvägen 37A.

Hitta hit

Mer information om Gamla Skolvägen 37A och området

En villa byggd 2006

På adressen finns en villa byggd 2006. Huset är 158 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Saltsjöbaden.

Upptäck bostadens värde

I Saltsjöbaden är det just nu 52 lägenheter och villor ute till försäljning på Hemnet. Deras medianpris baserat på utropspris uppgår till 6 650 000 kr med ett kvadratmeterpris om 62 406 kr/m².

Bolån i Saltsjöbaden - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (jul 2025) för ett bolån med 3 månaders bunden ränta: 2.89%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 2.93% (jul 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 3 mån bunden ränta på 2.89% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 723 704 kronor och den första avbetalningen är 4 075 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Saltsjöbaden

Tomt på ca 258 kvadratmeter

Tomten, RÖSUNDA 2:51, är större än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten RÖSUNDA 2:51 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Gamla Skolvägen 37A

Boendemiljön i Gamla Skolvägen 37A

Gamla Skolvägen 37 ligger i Nacka

I området kring Gamla Skolvägen 37 bor många i flerbostadshus och villor som för det mesta är byggda på 1950- och 2000-talet.

Boendemiljön i Gamla Skolvägen 37A

Drönarfoton över Hotellviken

En drönare har flugit över Hotellviken och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Hotellviken eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Gamla Skolvägen 37A

Människorna i Gamla Skolvägen 37A

Äldre med goda inkomster utan barn eller med äldre barn i villa i eftertraktade närförorter kring storstäderna

Vanliga intressen är alternativ hälsovård, skönhetsvård, astrologi, datorer, prova nya produkter, följa populära tv-serier, bantningstips, spela dataspel/tv-spel, hårvård och film.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Gamla Skolvägen 37A har 16% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 11% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (28%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

I Hotellviken är medelinkomsten lägre

Här är medelinkomsten 27 108 kr, vilket är -1% lägre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 2 124 618 kr i lån.

0%

Här i Nacka betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,43% (-3,22)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,752% (-2,42)

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 46 år, vilket är lägre än medelåldern i Nackas kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (26%) är högre än i resten av kommunen.

Moderaterna är ovanligt starka i Hotellviken

I valdistriktet röstar man borgerligt. Moderaterna får 142% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 48.1% av rösterna.

M+142%

Bostadsmarknaden i Saltsjöbaden, Nacka kommun

Bostäder till salu i Saltsjöbaden, Nacka kommun

Logo url

Se fler bostäder till salu i Saltsjöbaden, Nacka kommun

Köp bostad på Ringvägen 3A

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Ringvägen 3A

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gamla Skolvägen 30

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gamla Skolvägen 29B

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gamla Skolvägen 29A

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Nyproduktion i området

Logo url

I området byggs och planeras totalt 29 nya lägenheter. Se alla på Hemnet!

Köp bostad på Vikingavägen 17 A-F
Köp bostad på Brf Saltsjöblick Nacka
Köp bostad på Glimmer i Tollare
Planerad
Köp bostad på Bävern
Köp bostad på Graninge Strand

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

552 meter från adressen ligger Da Vinciförskolan Karl Gerhard.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är ICA Supermarket Saltsjöbaden på Torggatan 8.

Lockas man av restaurangbesök finns The Thai & Sushi Place i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca två minuters gångväg (191 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (49 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, World Class Saltsjöbaden, 8 cykelväg från adressen.