Hitta.se

Solstigen 13

131 46,Nacka,Nacka Stockholms län

Adress i Skuru i Nacka i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Solstigen 13.

Hitta hit

En villa byggd 1920

På adressen finns en villa byggd 1920. Huset är 70 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Nacka.

Solstigen 13 har ca 284 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

284 potentiella
köpare

Bolån i Nacka - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Nacka

Tomt på ca 1139 kvadratmeter

Tomten, SICKLAÖN 60:11, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten SICKLAÖN 60:11 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Solstigen 13

Boendemiljön i Solstigen 13

Solstigen 13 ligger i Nacka

I området kring Solstigen 13 bor många i villor och radhus som för det mesta är byggda på 1950- och 1960-talet.

Boendemiljön i Solstigen 13

Drönarfoton över Skuru

En drönare har flugit över Skuru och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Skuru eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Solstigen 13

Människorna i Solstigen 13

Barnfamiljer med extremt höga inkomster i eftertraktade villaområden kring storstäderna

Vanliga intressen är segling, teater, konst, värdepapper och värdepappersaffärer, golf, utförsåkning, arbeta i trädgården, näringsliv och samhällsekonomi, energisparande och ungdomskultur.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Solstigen 13 har 27% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 27% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (28%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

I Skuru är medelinkomsten lägre

Här är medelinkomsten 25 506 kr, vilket är -7% lägre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 771 464 kr i lån.

-6%

Här i Nacka betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,43% (-3,22)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,752% (-2,42)

Medelålder

Medelåldern i området är 47 år, vilket är högre än medelåldern i Nackas kommun (47 år) men lägre än Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är sambos med barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (33%) är högre än i resten av kommunen.

Liberalerna är ovanligt starka i Skuru

I valdistriktet röstar man borgerligt. Liberalerna får 105% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 32.9% av rösterna.

L+105%

Bostadsmarknaden i Skuru

Objekt till salu i Skuru

Logo url

Se fler objekt till salu i Skuru

Köp bostad på Manhemsvägen 22

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Sportvägen 1Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Smedvägen 19Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Kristinedalsvägen 26Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Gamla Landsvägen 129BTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

943 meter från adressen ligger Saltsjö-Duvnäs Montessoriförskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är ICA Maxi Nacka på Per Hallströms Väg 15.

Lockas man av restaurangbesök finns Restaurang & Pizzeria Herrgår'n och Restaurang Aroydee i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca tre minuters gångväg (262 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (98 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Nordic Wellness Nacka, elva minuters promenad från adressen.