Hitta.se

Storsvängen 17

132 51,Saltsjö-Boo,Nacka Stockholms län

Adress i Gustavsvik i Saltsjö-Boo i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Storsvängen 17.

Hitta hit

En villa byggd 1942

På adressen finns en villa byggd 1942. Huset är 57 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Saltsjö-Boo.

Storsvängen 17 har ca 182 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

182 potentiella
köpare

Bolån i Saltsjö-Boo - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.


Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).


Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Saltsjö-Boo

Tomt på ca 2544 kvadratmeter

Tomten, BACKEBÖL 1:480, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten BACKEBÖL 1:480 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Storsvängen 17

Boendemiljön i Storsvängen 17

Storsvängen 17 ligger i Nacka

I området kring Storsvängen 17 bor många i villor som för det mesta är byggda på 1940- och 2000-talet.

Boendemiljön i Storsvängen 17

Drönarfoton över Gustavsvik

En drönare har flugit över Gustavsvik och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Gustavsvik eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Storsvängen 17

Människorna i Storsvängen 17

Medelålders flerbarnsfamiljer med goda inkomster i villaförorter

Vanliga intressen är motorcyklar, meka med bilar, motorsport, arbeta i trädgården, trav och galopp, energisparande, sportfiska, snickra/måla och bygga, rida och bild-/ljudanläggningar.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Storsvängen 17 har 21% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 21% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är lägre än genomsnittet (28%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Utbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 45% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 74%.

I Gustavsvik är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 29 331 kr, vilket är 8% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 2 006 529 kr i lån.

+8%

Här i Nacka betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,43% (-3,22)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,752% (-2,42)

Låg medelålder i området

Medelåldern i området är 37 år, vilket är lägre än medelåldern i Nackas kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är singelhushåll och sambor, 35-49, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (28%) är högre än i resten av kommunen.

Centerpartiet är ovanligt starka i Gustavsvik

I valdistriktet röstar man borgerligt. Centerpartiet får 84% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 28.5% av rösterna.

C+84%

Bostadsmarknaden i Gustavsvik

Objekt till salu i Gustavsvik

Logo url

Se fler objekt till salu i Gustavsvik

Köp bostad på Solbrinken 9Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Perstorpsvägen 12Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Evedalsvägen 27Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Ringleksvägen 25Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Eriksviksvägen 40CAccepting Bids badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

1 270 meter från adressen ligger Boo Gårds förskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är Coop Extra på Ormingeplan 3.

Lockas man av restaurangbesök finns Catering da Capo i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca nio minuters gångväg (841 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca en minuts gångväg (18 meter) från adressen.