Hitta.se

Oskarsvägen 58

181 56,Lidingö,Lidingö Stockholms län

Adress i MosstorpLidingö i Stockholms län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Oskarsvägen 58.

Hitta hit

En villa byggd 1925

På adressen finns en villa byggd 1925. Huset är 124 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Lidingö.

Oskarsvägen 58 har ca 261 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

261 potentiella
köpare

Bolån på Lidingö - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (feb 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.15%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.

Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.20% (feb 2025).

Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.15% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 788 813 kronor och den första avbetalningen är 4 292 kronor.

Nordea Logo
Bolån på Lidingö

Tomt på ca 1227 kvadratmeter

Tomten, SIDENSVANSEN 9, är större än andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten SIDENSVANSEN 9 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Oskarsvägen 58

Boendemiljön i Oskarsvägen 58

Oskarsvägen 58 ligger på Lidingö

I området kring Oskarsvägen 58 bor många i villor och flerbostadshus som för det mesta är byggda på 1920- och 1940-talet.

Boendemiljön i Oskarsvägen 58

Drönarfoton över Mosstorp

En drönare har flugit över Mosstorp och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Mosstorp eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Oskarsvägen 58

Människorna i Oskarsvägen 58

Äldre med goda inkomster utan barn eller med äldre barn i villa i eftertraktade närförorter kring storstäderna

Vanliga intressen är näringsliv och samhällsekonomi, golf, utförsåkning, värdepapper och värdepappersaffärer, längdskidåkning, utrikespolitik, segling, andra länders kultur, teater och gympa och workout.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Oskarsvägen 58 har 23% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är högre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 36% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (26%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Högutbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 44% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 70%.

I Mosstorp är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 62 744 kr, vilket är 131% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 946 573 kr i lån.

+131%

Här i Lidingö betalar man lägre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 31. Det innebär att inkomstskatten här är 2,4 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 700 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

18,49% (-3,16)

12,08% (0,80)

0,242% (0,00)

Summa

30,812% (-2,36)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 50 år, vilket är högre än medelåldern i Lidingös kommun (49 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är sambos med barn, 50-64, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (26%) är lägre än i resten av kommunen.

Miljöpartiet är ovanligt starka i Mosstorp

I valdistriktet röstar man borgerligt. Miljöpartiet får 108% fler röster än riksgenomsnittet. Moderaterna är största parti med 31.4% av rösterna.

MP+108%

Bostadsmarknaden i Mosstorp

Objekt till salu i Mosstorp

Logo url

Se fler objekt till salu i Mosstorp

Köp bostad på Oskarsvägen 82Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Lillåkersvägen 14Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Lillåkersvägen 20, 2 trKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Lillåkersvägen 50Kommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Lillåkersvägen 28, 1 trKommande badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är ICA Nära Rökubbsgatan på Rökubbsgatan 4.

Lockas man av restaurangbesök finns Toscana och Konditori Larsberg i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca åtta minuters gångväg (790 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca två minuters gångväg (114 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Friskis&Svettis Lidingö, 13 minuters promenad från adressen.